Профілактичні заходи при весняних заморозках в саду.

02.04.2021
Оцініть статтю

Весна дуже примхлива на погодні умови. Вона може бути лагідна і тепла, а може гніватись і на якийсь час запрошувати до себе на гостину старшу сестру – зиму. І від цих відвідин трапляється дуже прикрі наслідки для любителів саду. Рослини, які зреагували на потепління, можуть дуже постраждати від весняних заморозків. Господарям важливо заздалегідь готуватись до цих несподіванок.

Можна спробувати відстрочити період цвітіння дерева.

- Перше, що варто зробити – це при підвищенні температури повітря на пристовбуровому колі щільно утрамбувати сніг (до 30 - 35 см), зверху засипати тирсою (10 - 15 см). Так роблять декілька шарів – сніг + тирса + сніг + тирса.

- Потім не завадить весняна побілка крутим розчином вапна, або готовою садовою фарбою для дерев (фарба підвищує зимостійкість кори, відбиває сонячні промені та містить антисептики, що перешкоджають проростанню спор мікроорганізмів).

- Обов'язково проводиться обприскування саду при температурі вище + 4 ◦ С, в період набухання бруньок препаратами: В - 30 (300 - 400 мл на 10 л води) з додаванням 300  г Мідного купоросу; або Чистий сад (50 г на 10 л води), 5 л робочого розчину покривають 100 м².

- Ще застосовуються спеціальні препарати типу ауксинів, ними можливо затримати терміни цвітіння як мінімум на 7 - 10 днів. Стимулятори: Циркон, Мегафол, Кендал і інші засоби. Вони призначені не лише для прискорення вегетації, а й для підвищення імунітету рослин, та захисту від коливань погодних умов. Обробку здійснювати потрібно мінімум за добу до передбачуваних заморозків.

- Застосовують калійно - фосфорні добрива. Їх розводять в стандартній концентрації (30 - 40 г на 10 л води) і використовують для обприскування крони. Обробка проводиться за 2 - 3 дні до передбачуваних заморозків, в іншому випадку речовини не встигнуть вступити в дію. Використовують: Монофосфат калію, Плантафол, Мастер, Хайфа плюс і інші.

- Стимулятори - кріопротектори. До кріопротекторів відносять Вимпел, Епін, Марс та інші препарати. Це речовини здатні захищати рослини двома способами. Перші утворюють на поверхні захисну плівку, інші всмоктуються в тканини і клітини, та перешкоджають утворенню в них льоду. Обробку препаратами, що захищають від холоду, проводять не менше ніж за 6 годин до заморозків. Захисний ефект зберігається до 7 днів в залежності від препарату і погодних умов.

- Один з народних методів – перед цвітінням обприскують дерева крутим соляним розчином (600 - 700 г на відро води). Це затримає цвітіння на 7 - 10 днів.

Робочі розчини зберігаються не більше доби. При проведенні обробок рекомендовано не відступати від рекомендацій даних на упаковці та елементарних вимог безпеки при роботі з хімічними засобами захисту рослин.

Обробка перерахованими засобами є сучасним, найкращим методом. Вона може комбінуватися з іншими способами для більш ефективного захисту саду.

  1. Найбільш ефективним є укриття насаджень агроволокном (рекомендовано для молодих дерев).
  2. Зрошення або обприскування необхідно проводити до заморозків або під час зниження температури, з додаванням препарату Дітан у подвійній нормі (80 г на 10 л води, обробляють 200 м²).
  3. Після заморозків обов’язково вноситься амінокислотне добриво Ізабіон (40 мл на 10 л води з розрахунку на 200 м²) або застосовують його два рази – до та після заморозків. Це органічне добриво має в своєму складі набір вільних амінокислот, які відразу вступають в дію. Даний препарат покращує живлення культури, та діє як стимулятор росту, є антистресовим препаратом для всієї рослини. Застосування добрива Ізабіон після приморозків маточка залишається живою. Якщо препарат вносити після цвітіння, то зав’язь майже не опадає.
  4. Проводиться омолоджуюча річна обрізка кісточкових культур (слив, вишень, абрикоси, персика). Після обрізки навесні буде потрібен час для розвитку молодих пагонів, тому цвітіння запізниться і плоди сформуються, коли заморозки вже минуть.

Бажано себе застерегти від поразки. Садіть плодові дерева, особливо абрикоси та персики раннього періоду достигання в сонячному та затишному місці без протягів.

Теплої, Вам, весни та щедрих урожаїв!